Mer open source i .NET

13 november, 2014
Av Jonas Nilsson Information No comments

Mer open source i .NET

En stor nyhet är att Microsoft släpper serverkomponenterna i .NET som open source!

Detta är goda nyheter då det öppnar upp för t.ex. ASP.NET och mer serverrelaterade applikationer att bli plattformsoberoende de med. Det hade ju inte suttit helt fel med t.ex. ASP.NET stöd på billiga webbhotell, t.ex. www.one.com.

”Kom ihåg att för bara fyra år sedan stängde Windowsgruppen ned de plattformsöverskridande möjligheterna med Dotnet på klientsidan med Silverlight. Det här är ett ganska stort steg bort från att allt ska vara beroende av Windows.

Sedan tidigare har andra delar av Dotnet släppts som öppen källkod, inklusive en ny Dotnet-kompilator med namnet Roslyn och flera olika komponenter från ASPDotnet.”

Suck.. saknar Silverlight en aning. Inget fel med HTML5 men det behövs ett alternativ till Flash. Hade man bara fortsatt så hade det funnits bättre stöd för Silverlight i Android etc.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Scroll to top