Kurs i Algoritmer

Inledning

Denna kurs passar dig som vill slipa kunskaperna inför anställningsintervjun eller som vill öka kunskapen om en mängd kända algoritmer. Algoritmerna kommer delas upp under ”lätta”, ”medelsvåra”, ”svåra” och ”mycket svåra” så det kommer säkert finnas något för alla.

Lektionerna följer ungefär samma mall.

  1. Genomgång av problemet
  2. Teoretisk genomgång av lösning
  3. Konstruera lösning i kod
  4. Om det finns flera lösningar hoppa till punk 2.

Lektionerna finns bara tillgängliga för prenumeranter. Kontakta oss om du är intresserad av att bli prenumerant. Vi riktar oss främst till skolor men vi siktar på att kunna erbjuda privatpersoner tillgång också.

Lektioner kommer att publiceras efterhand som de färdigställs.

Förberedelser

Lektionerna förutsätter att du kan lite om algoritmer sedan tidigare. Det finns bra artiklar hos oss att läsa som ger dig de teoretiska grunderna. Du kan såklart ändå slänga dig in i lektionerna och lära dig algoritmerna men vissa begrepp som nämns kan då missas.

Nedan finner du ett urval av lämpliga artiklar.

Lätta algoritmer

Scroll to top