MonoGame och Visual Studio 2019

2 september, 2019
Av Jonas Nilsson Information No comments

MonoGame och Visual Studio 2019

Microsoft har sedan i våras släppt Visual Studio 2019. Tyvärr har inte MonoGame varit lika snabba att släppa en uppdatering till VS 2019. Jag tänkte här presentera de två alternativ som i nuläget finns.

VS 2019 stöds ännu inte av MonoGame varken i den senaste versionen 3.7.1.189 eller i den senaste ”developer build” 3.8.0.821. Vi hade liknande bekymmer då Microsoft släppte VS 2017.

Det sägs att om man skapar ett projekt i VS 2017, kompilerar det en gång, och sedan öppnar upp samma projekt i VS 2019 så ska det fungera. Vissa har rapporterat också att det gått bra att bara kopiera över alla ”project templates” från VS 2017 till VS 2019. Men vad gör man om man inte har VS 2017 installerat?

Alternativ 1 – Behåll/installera VS 2017:
Detta är det absolut enklaste alternativet. Allt fungerar som det ska. Saknar du VS 2017 så ska det finnas under https://visualstudio.microsoft.com/vs/older-downloads/ . Jag kunde dock bara ladda hem Professional versionen men det kan bero på att jag faktiskt har en licens till den. Man är tvungen att logga in med ett Microsoft Developer konto, har man inget så kan man skapa ett såklart. Rapportera gärna om ni kan nå just Community Edition.

Alternativ 2 – Installera på VS 2019:
Här blir det lite knepigt. Du kan inte bara göra MonoGame installerna utan VS 2017. Installern hittar inte någon giltig version av VS. Detta är också oprövat för oss men här finns en guide:

http://flatredball.com/visual-studio-2019-xna-setup/

Skulle inte det fungera så finns det kompletterande info på MonoGame forumet:

http://community.monogame.net/t/install-xna-4-0-gs-in-vs-2019-community/11797

Alternativ 3 – Vänta:
Detta är egentligen inget alternativ direkt men snart kommer det säkert en uppdatering av MonoGame…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Scroll to top