En dödlig ”truell”

2 oktober, 2014
Av Jonas Nilsson Matematik 3 comments

En dödlig ”truell”

Till alla intresserade av matematik så har jag en riktig tankenöt! Det är ett klassiskt problem i nyare tappning.

Bakgrund

Tre fanatiska anhängare av mobil OS har blivit osams till den milda grad att de inte står ut med varandra längre.

Deltagarna är; Windows Phone, Android och Apple iOS.

De har kommit överens om att göra upp i en gammaldags duell med pistol fast på tre, dvs. en ”truell”. Deltagarna är inte lika bra skyttar. Windows Phone har en chans att träffa som är 1/3. Android är en bättre skytt och träffar 2/3 gånger. Apple iOS är expert och träffar alltid!

Detta faktum att deltagarna är olika bra skyttar känner alla till, därför har man beslutat att låta Windows Phone börja skjuta, därefter Android och sist Apple iOS. På så vis tänker man fortsätta tills endast en person blir kvar.

truell

 

Trots att Windows Phone inte är så bra på att skjuta så är han en utmärkt strateg. Han tänker att Apple iOS kommer att skjuta på Android eftersom denne utgör större hot för Apple iOS än vad Windows Phone gör. Enligt samma resonemang så borde Android skjuta på Apple iOS innan han skjuter på Windows Phone.

Hur ska Windows Phone göra för att öka sina chanser att vinna?

3 comments on En dödlig ”truell”

 1. Stefan skriver:

  ios sen Android

  1. Jonas Nilsson skriver:

   Tänk om du träffar iOS. Då skjuter Android mot dig direkt efter. Det finns ett bättre alternativ…

   1. Göran Benedicks skriver:

    Skjuta i luften då får han första chansen mot överlevare av Android o IOS

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Scroll to top