A* – Bästa vägen

A* – Bästa vägen

Har precis avslutat en artikel om en sökalgoritm som de flesta spelintresserade känner till.  

Implementationen är mest gjord för att kunna visualisera resultatet och beräkningarna.

Lite undersökning visar att även de som sitter med Unity3D kan ha nytta av detta. Verkar inte som det finns någon A* out-of-the-box för enklare spel. Jag kan ha fel.

Denna artikel kan du läsa här. Jag fundera på vilken kategori som passar bäst: spel eller sökalgoritmer. Tillämpningen är ju nästan alltid spel men algoritmen handlar ju om sökning, därav sökning. Något för de intresserade inom Programmering 1 som ska lära sig sök-algoritmer. Nu är just denna algoritm i svåraste laget kanske men varför inte bredda horisonten lite?

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Scroll to top