GIT server – Bitbucket

Inledning

Nu när alla program är på plats så är det dags att välja en GIT server. Det finns några att välja mellan men vi valde Bitbucket. Den enskilt största annars är GitHub. Betalar man så blir man givetvis av med en massa begränsningar men för enskilt arbete så fungerar Bitbucket bra!

Bitbucket

bild

Vi valde Bitbucket för att där kan man skapa obegränsat med privata s.k. repositories för att lagra källkod. Begränsningen här är att man inte kan samarbeta fler än 5 personer.

Med GitHub kan du skapa obegränsat med publika repositories och ni kan ha obegränsat med deltagare. Därför har GitHub blivit hemmet för mycket "Open Source" på nätet. Vill man ha privata repositories på GitHub så får man betala.

Videon visar hur du skapar ett konto samt lägger upp din SSH-nyckel som du genererat sedan innan, om du t.ex. följde artikeln GIT Extensions .

För lärare

Se till att eleverna skapar repositories med vettiga namn. Se också till att de bjuder in dig att delta så att du kan följa dem.

Vill du senare skapa ett större gemensamt projekt så rekommenderar vi GitHub.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Scroll to top